MOTOSİKLET BAKIM VE TEMİZLİK

Motosiklet Nasıl Yıkanır ?
Motosiklet tazyikli su üreten makineler ile yıkanmamalı, zoraki yıkanacak ise soğutucu radyatör peteklerine, elektronik aksamlara, kilometre saati üzeri su sıkılmamalı, elektronik devre ve röleler korunmalıdır. Egzoz susturucu içine su kaçmaması için susturucu çıkışı tıkaç ile kapatılmalıdır. Sıcak motora ve fren disklerine kesinlikle su tutulmamalıdır. Yeni yıkanan motorun üzerindeki sular silinmeli ve kurutulmalıdır. Yıkama sonrası hemen kullanılan motosikletlerde, üzerinde kalan suların akması neticesinde virajlarda ve ani durumlarda kaymalar sebep olabilir. Periyodik zamanlarda motorun boyası koruyucu cila ile temizlenmeli, siyah plastik aksamlara cila sürülmemelidir. Plastik aksamları piyasada satılan kaliteli plastik temizleyicileri ile temizlenmelidir. Yıkamanın temiz sünger ve piyasada satılan ucuz marka saç şampuanlarıyla yapılmasında fayda vardır.

Motor yıkamak özen ister Motosiklet yıkamak öyle çamaşır-bulaşık yıkamaya benzemez. Ciddi bir motivasyon ister. Özen ister. Ben motorunu orada burada dört teker yıkamaya alışmış adamlara yıkatıp, yıkanırken de seyredenleri anlayamıyorum. Böyle bir dinlenceyi, kafa boşaltmayı, böyle bir ruh gıdasını nasıl kaçırırlar? Bir kere öyle basınçlı su filan iyi gelmez motosiklete. Kovayla en fazla hortum suyuyla yıkanmalı. Sonra öyle yer süpürme fırçası falan da bozar motoru, yakışık almaz yani. Güzel, temiz ve iri bir sünger edinmelisiniz. Bunun dışında kurulama bezlerini de unutmayalım, mümkün mertebe tüy bırakmayanlarından. Zinciri gaz ve küçük bir fırçayla temizleyip tekrar yağlamayı da unutmayın. Hatta durum vahimse grenajları da çözüp daha gözle görünmeyen yerlere de ulaşıp, ruhunuzun bile temizlendiğini hissedebilirsiniz. Kendinizi kaptırıp dağıtmayın da motoru. Sonra toplamak zor oluyor.. Vallaha durmayın deneyin bakın nasıl kafanız dağılıyor. Temizlik bittiğinde öyle hafiflemiş hissediyorsunuz ki kendinizi… Bu noktada korkulacak bir şey yok.. Motora kısa süreli binebilirsiniz. Temizlik yaptıktan sonra birikmiş suların da gitmesi için motorla bir tur atmak zaten motor yıkamanın rajonundandır. Vallaha benim bildiğim en sıkı rehabilitasyon yöntemlerinden biri bu… Sizin bildiğiniz başka şeyler varsa bilemem. Ben bunu test eder ve onaylarım. Eh, artık bana müsade, ben bir motorumu yıkayayım..

Her Motosiklet Şımartılmak İster Motosikletler ile gerçek motosiklet sevdalısı arasında her zaman özel bir bağ vardır. Hele bu sevdalı kendi motoruna kavuştuğunda artık onların arasında kolay kolay kimselerin bozamayacağı bir duygusallık hasıl olur. Hatırlıyorum ki ilk motorumu aldığımda, binmediğim zamanlarda bile saatlerce motorumun yanında durup ona bakıyordum.  Üzerine konan bir toza bile tahammülüm yoktu. Hala da çok sevmem kirli motorları, gelin siz de sevmeyin.

Ataşehir evden eve nakliyat Sancaktepe evden eve nakliyat Kadıköy evden eve nakliyat Üsküdar evden eve nakliyat Ümraniye evden eve nakliyat Kartal evden eve nakliyat Beykoz evden eve nakliyat Maltepe evden eve nakliyat çekmeköy evden eve nakliyat