SERAMİK KORUMA

Seramik boya koruma nedir? Günümüzde gerek motor gerekse de aracın diğer kısımları için sayısız bakım ve performans ürünü mevcut. Bu durum da şüphesiz araç sahiplerinin kafasını fazlasıyla karıştırmakta. Öyle ki; araç üreticileri tarafından genellikle uygulanmayan ancak tüketicilere farklı markalar tarafından sunulan bu tip ürünlerin bir kısmı gerçekten işe yararken büyük bir kısmı da para tuzağı olmaktan öte gidemiyor.
Biz de fırsat buldukça bu tip ürünleri ya deneyerek ya da belirli tecrübeler ve araştırmalarla sizler için inceliyoruz. Bu tip ürünlerden bir tanesi de şüphesiz aracın dışına uygulanan, “Seramik Kaplama” ve “Seramik boya koruma” olarak geçen boya koruma ürünleri. Bu ürünlerin araştırılması için sayısız istek aldık. Bu doğrultuda da incelemeye karar verdik.
Her şeyden önce madem bu tip bir kaplamaya ve korumaya “Seramik” adı verilmiş, bu kelimenin ne anlama geldiğine bir bakmak gerekiyor.

Seramik nedir?

Seramik dendiği zaman ülkemizde genellikle yere ve duvara döşenen son kat kaplamaları gelse de aslında karşılığı “Çok yüksek sıcaklıkta pişirilmiş toprak” demektir. İlk örneklerine de 8000 yıl önce Anadolu topraklarında Çatalhöyük/Konya’da rastlanmıştır. En eski yapı, çanak, çömlek malzemesi üretimi yöntemlerinden bir tanesidir. Ayrıca günümüzde sadece yapı sektöründe değil birçok farklı sektörde kullanılan Seramik malzemesi, otomotiv sektöründe bujilerde ve yüksek performanslı fren sistemlerinde de kullanılıyor. Ancak bir malzemenin seramik özelliği taşıyabilmesi veya adlandırılabilmesi için, yapılan işlemin içinde toprak ve yüksek sıcaklık bulunması gerekir diye düşünüyoruz.

Seramik boya koruma nedir?

Yukarıdaki seramik tanımımızdan da anlaşılacağı gibi seramik doğrudan toprak ve yüksek sıcaklık ile alakalı. Hal böyle olunca “Araç seramik kaplama” veya “Seramik boya koruma” olarak adlandırılan ve aracın dışını tamamen kaplayan bu uygulamada ister istemez bu işlemle alakalı ham madde ve işlemler bekleniyor. Ayrıca ilk anda seramiğin o dayanıklı, çizilmesi zor yapısını aklımıza getirip heyecanlanmıyor da değiliz. Yani bizim aklımıza uygulandığı andan itibaren aracın kaportasında adeta zırh gibi bir kabuk oluştuğu ve bunun da gövdeyi muazzam bir şekilde koruduğu geliyor. Tabi bu seramik ifadesinin çok güçlü ve güven veren bir ifade olması ile doğrudan alakalı.
Ancak durum hissettiklerimiz ve seramik ifadesinden beklentilerimizden oldukça farklı ve “Araç seramik kaplama” veya “Seramik boya koruma” sistemlerinde seramik ile alakalı hiçbir şey bulunmuyor. Yabancı kaynaklarda da Ceramic ifadesi olsa da hemen devamında Nano teknolojik ve camsı bir ürün olarak adlandırılıyor. Esas olarak ise araçların boyasında yer alan ve son kat olarak uygulanan sert ve kalıcı cilalar ile büyük benzerlik gösteriyor. Yani bu tip bir korumanın esas görevi aracın mevcut cilasının üzerini şeffaf ve camsı bir şekilde kaplayarak daha sert yapısıyla daha dayanıklı olabilmesini sağlamak da diyebiliriz.

Seramik boya kaplama ne fayda sağlıyor?

Açıkçası herhangi bir aracımızda bu tip bir uygulamaya gerek görmedik ve hiç de yaptırmadık ancak araştırdığımız ve görüştüğümüz birkaç uygulayıcının belirttiği kadarıyla faydaları şu şekilde sıralanabilir.
  • Daha pürüzsüz yüzey sağlaması sayesinde kaportanın kir ve su tutmasında azalma
  • Camsı yüzey sayesinde mevcut boyanın daha canlı ve parlak bir hale gelmesi
  • Çok daha kolay temizlik (Kuş pisliği bir yere kadar deniliyor)
  • 9H’a kadar sertlik derecesi sayesinde çiziklere karşı daha yüksek koruma
  • UV koruması sayesinde güneşe karşı daha yüksek koruma
  • Parlaklığını koruduğu için cilaya ihtiyaç duymama
  • Katman sayısına göre 2 veya 3 yıl bu özellikleri koruma (Yani sınırsız değil)

SONUÇ

Görüleceği gibi seramik kaplama olarak adlandırılan boya koruma işleminin aslında seramik kelimesi ile bir alakası bulunmuyor. Seramik ifadesinin kullanılma nedeni ise; insana verdiği güçlü his ve güven nedeniyle seçilmiş gibi görünüyor. Esas olarak aracın dışında oldukça sert bir camsı katman oluşuyor ve mevcut cilayı daha iyi koruyor ancak onun da belli bir ömrü var.
Diğer taraftan fiyatları bize göre çok yüksek ve orta düzeyde özen gösterilen araçların bile uzun yıllar ve mesafeler sorunsuz dayandığı düşünülürse pek de gerekli görmüyoruz. Burada “Ben aracımı sıfır alırım, seramik korumayı yaptırırım, 3 yıl çok özenerek kullanırım, satarken de bu farkı çıkartırım” diyenler varsa saygı duyarız. Ayrıca kaportasına kıl düşse üfleyerek uzaklaştıracak derecede titiz kişiler de kendilerini bu kaplama ile rahatlatabilirler. Orijinal fabrika çıkışı cilası yıpranmış araçlar için de büyük fayda sağladığını belirtmeden geçmeyelim.
Ataşehir evden eve nakliyat Sancaktepe evden eve nakliyat Kadıköy evden eve nakliyat Üsküdar evden eve nakliyat Ümraniye evden eve nakliyat Kartal evden eve nakliyat Beykoz evden eve nakliyat Maltepe evden eve nakliyat çekmeköy evden eve nakliyat